Ahhoz, hogy egy mű szerzői jogi védelmet élvezzen a jelenlegi törvények értelmében, a műnek emberi szerző eredeti és kreatív szerzőjének kell lennie. Emberi alkotói hozzájárulás hiányában a mű nem jogosult szerzői jogi védelemre.
A dolgok bonyolultabbá válnak, ha a mesterséges intelligencia által generált tartalommal szemben aktív szerzői jogok vagy szellemi tulajdonjogok megsértése miatti atrocitás történik.
Az, hogy ki birtokolja egy ilyen származékhoz kapcsolódó jogokat, valószínűleg különböző kérdésektől függ, beleértve azt is, hogy az AI-eszköz betanításához használt adatkészlet honnan származik, kinek a tulajdonában van (vagy annak egyes összetevői) és a hasonlóság mértékétől. Bármilyen konkrét munka a képzési készletben és az AI-munkában minősítő tényező.
A mesterséges intelligencia egyszerűen egy eszköz, és az AI-t irányító embernek képesnek kell lennie a generált tartalom tulajdonjogára. Például egy grafikus igényelheti a rajzszoftver használatával készült alkotásokat. A ChatGPT esetében azonban a kimenet kezelői irányítása korlátozott, és talán erősebb érvként lehetne felhozni azt, hogy a kimenetet inkább a ChatGPT szoftver készítője(i), mint a bemenetet kezdeményező operátor irányítja