A ChatGPT útját a folyamatos fejlesztések jellemezték (és jellemzik a mai napig), mindegyik verzió a korábbi eszközökre épül.
A GPT-1, a 2018 júniusában bemutatott modell a GPT (generative pre-train transformer) sorozat első iterációja volt, és 117 millió paraméterből állt. Ez meghatározta a ChatGPT ma ismert architektúráját. A GPT-1 bemutatta a felügyelet nélküli tanulás erejét a nyelvértési feladatokban, könyveket használva képzési adatként a mondat következő szavainak megjósolására.
A 2019 februárjában kiadott GPT-2 jelentős frissítést jelentett 1,5 milliárd paraméterrel. A szöveggenerálási képességek drámai javulását mutatta be, és koherens, több bekezdésből álló szöveget hozott létre. De az esetleges visszaélések miatt a GPT-2 kezdetben nem került nyilvánosságra. A modell végül 2019 novemberében jelent meg, miután az OpenAI fokozatos bevezetést hajtott végre a lehetséges kockázatok tanulmányozása és mérséklése érdekében.
A GPT-3 óriási előrelépést jelentett 2020 júniusában. Ezt a modellt 175 milliárd paraméterre képezték ki. Fejlett szöveggenerálási képességei széles körben elterjedtté váltak különféle alkalmazásokban, az e-mailek szerkesztésétől és cikkek írásától a versek létrehozásáig és még a programozási kód generálásáig is. Azt is bebizonyította, hogy képes tényszerű kérdésekre válaszolni és nyelvek között fordítani.
A GPT-3 elindítása sarkalatos pillanatot jelentett, amikor a világ elkezdte elismerni ezt az úttörő technológiát. Bár a modellek már néhány éve léteztek, a GPT-3 segítségével az embereknek lehetőségük nyílt arra, hogy közvetlenül kapcsolatba lépjenek a ChatGPT-vel, kérdéseket tegyenek fel neki, és átfogó és gyakorlatias válaszokat kapjanak. Amikor az emberek így közvetlenül kapcsolatba léphettek az LLM-mel, világossá vált, milyen hatásos lesz ez a technológia.
A GPT-4, a legújabb iteráció, folytatja ezt az exponenciális javulás tendenciáját, a következő változásokkal:
● Továbbfejlesztett modelligazítás – a felhasználói szándék követésének képessége
● Alacsonyabb a valószínűsége a támadó vagy veszélyes kimenet létrehozásának
● Megnövelt ténybeli pontosság
● Javult szándékkövetés– a viselkedés megváltoztatásának lehetősége a felhasználói kéréseknek megfelelően
● Internetkapcsolat – a legújabb funkció magában foglalja a valós idejű internetes keresés lehetőségét
A GPT-4 nemrégiben új funkciókat jelentett be: Mostantól hanggal is kommunikálhatunk a ChatGPT-vel. Az új funkció az OpenAI frissítési körének része, beleértve a képekkel kapcsolatos kérdések megválaszolását.
A ChatGPT mostantól a képekkel kapcsolatos kérdésekre is válaszol. Az OpenAI ezt a funkciót a GPT-4 bemutatásával ugrotta meg, de a szélesebb nyilvánosság számára eddig nem volt elérhető. Ez azt jelenti, hogy mostantól képeket tölthetünk fel a felületre, majd kérdezhetünk a kép tartalmáról.
Ezek a frissítések csatlakoznak ahhoz a bejelentéshez, miszerint a DALL-E 3, az OpenAI képkészítő modelljének legújabb verziója csatlakozik a ChatGPT-hez, így a chatbotot képgenerálásra is képes lesz.
Minden egyes mérföldkő közelebb visz egy olyan jövőhöz, ahol az AI zökkenőmentesen beépül mindennapi életünkbe, fokozva termelékenységünket, kreativitásunkat és kommunikációnkat.